Bakü Uçak Bileti

Bakü'ye uçak bileti mi arıyorsunuz? Hemen gideceğiniz tarihleri seçip birkaç saniyede tüm uçuş alternatiflerini listeleyin. En ucuz Bakü uçak biletlerini bulun, tatilinizi planlamaya bugün başlayın!

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Hazar Denizi'nin batı kıyısında kalan başkenti Bakü, Kafkaslar'ın en büyük şehri olmasının yanı sıra kültür ve ticaret merkezidir. Bunların yanında Bakü Limanı Hazar Denizi'nin en önemli limanıdır. Bakü'nün nüfusu 2 milyondan fazla olmakla birlikte, nüfusun çoğunluğunu Azerbaycanlılar oluşturur. Oldukça sosyal bir şehir olan Bakü'de tiyatro, sinema ve diğer kültürel mekanların sıklığının yanı sıra Lonely Planet sıralamasına Bakü; gece hayatı için dünyanın en önemli destinasyonlarındandır. 

Bakü'de Karasal iklim hakimdir. Yaz ayları ortalama sıcaklığı 25°, kış ayları ortalama sıcaklığı 4°'dir. Şehre seyahat için bahar ayları önerilebilir.

Modernizm ve tarihi dokunun kaynaştığı şehirde gidip görülmesi gereken bir çok yer vardır. Gösterişli binaları, geniş bulvarları ile işte Bakü'nün gidilecek yerleri...

Şirvan Şahlar Sarayı: 15. Yüzyılda inşâ edilen saray Hazar Denizi kıyısında surlar arasındaki eski şehir bölümünde yer almaktadır. 2000 yılında UNESCO tarafından dünya miras listesine alınmıştır.

Kız Kalesi: Yüksekliği 28 metre, diametri birinci katta 16,5 metredir. Duvar kalınlığı birinci katta 5 metredir ve kalenin iç kısmı 8 kata ayrılmıştır. 12. Yüzyıla ait eser 1964 yılında müze olarak faal hale gelmiştir. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine girmiştir. 

Ateşgah: 21 Martta Nevruz nedeniyle turist akınına uğrayan Ateşgah'da Zerdüşt dinine inananlar geçmiş dönemlerde çıilehane olarak kullanılan günümüzde müzeye çevrilmiş odalarını gezerler. Ateşgah Tapınağı'nda büyük bir ateş vardır hac yolculuğuna gelenler ateşe bakarak ibadet ederler. 

Apseron Yarımadası: Parklara, plajlara ev sahipliği yapan ada tatil adası olarak adlandırılır. 

Kristal Salon: Bakü'nün gururu olabilecek kadar görkemli bina Eurovision Şarkı Yarışması'nında düzenlendiği yerdir. 

Bulvar Park: Modern Bakü'nün en uğrak yeridir. 9 kilometrelik bulvarda kafeler, restorantlar ve mağazalar vardır. Deniz kenarında inşâ edilmiştir. 

Işık Gösterisi (Alev Kuleleri): Işıklar şehri olan Bakü'de aydınlatma çok güzel yapılmaktadır. Parlamento binasının çaprazdan olan Alev Kuleleri 190 metre yükseklikte 3 büyük binanın alev şeklinde ışıklandırmasından oluşur. Ritual Azerbaycan bayrağı tutan bir askerin gelmesiyle son bulur. 

Haydar Aliyev Kültür Merkezi: Azeri kültürüne ait sergiler düzenlenen bina Bakü'nün popüler mekanlarındandır. Modern mimarının en güzel örneklerindendir.

Çesme Meydanı- Fountain Square: Şık bir havuz ve heykeller bulunan meydan Bakü'nün en turistik noktasıdır. Meydan akşam saatlerinde hareketlenmektedir. 

Teze Pir Camisi: Ehli Beyt soyundan gelen Şeyh Said Abdal Dervişin tekkesiyle başlayıp zamanla cami ve medreseye dönüşmüştür. Bakü'nün en büyük mescitlerindendir. 

Televizyon Kulesi: 310 metre ile Bakü'nün en yüksek binasıdır. 1976 yılında inşâsına başlanmış, 1996 yılında tamamlamıştır. 65. Katı restorant olarak hizmet vermektedir. 

Bakü Filarmoni Binası: Klasik batı müziği ve Azerbeycan müziği eserlerinin sergilendiği bina Bakü'nün en görkemli yapılarından biridir. Sarı ve beyaz renkli iki kuleli binadır. 

Türk Şehitliği: 1918 yılında Azerbaycan'da şehit olan Türk Şehitlerine itafen yapılmıştır.

Bakü'nün mutfağı Türk mutfağına benzemektedir. Ancak büyük bir fark vardır o da safran. Azerbaycan'da ana yemekten tatlıya kadar her lezzette safran kullanılmaktadır. Ciğer ve sebze yemekleriyle ünlü olan şehrin tadılması gereken lezzetlerine örnek olarak Düşbere, Güzre, Firni, Umac Çorbası, Tike Kebabı, Elma Dolması; Tatlı olarak Bakü baklavası, Salyangozlu Profiterol şeklinde sayılabilir.

Gece hayatının merkezi Fıskiye Meydanı(Fountion Square) denilebilir. Black Jack, Capitol, Khazar Golden Beach, Metlarting, X-site şehrin hareketli mekanlarındandır.

Alışveriş için TSUM Mağazası, şehrin en büyük mağazasıdır. Fıskiye Meydanında da alışveriş için uygun mekanlar bulunmaktadır. Hediyelik eşya içinse The Old Town uygundur.

Işıkların şehri sizi çağırıyor. Fırsatları kaçırmadan en uygun Bakü uçak biletleri için rotaradar.com üzerinden tüm uçuşları karşılaştırın. Bakü uçak biletinizi şimdi alın, karlı çıkın!

Heydar Aliyev Uluslararası Havalimanı

Uçak Bileti