St. Petersburg Uçak Bileti

St. Petersburg estetik algınızı yükselteceğiniz, sanat galerileri, sokakları, parkları, barları, restorantlarıyla harika bir tatil geçirebileceğiniz mükemmel bir şehir. Üstelik Türkiye'den yalnızca 3 buçuk saatte orada olabilirsiniz. St. Petersburg ucuz uçak bileti fırsatlarını aramaya başlamadan önce şehri biraz keşfetmeye ne dersiniz? İşte St. Petersburg...

UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'ndeki Çarlık Rusyası'nın başkenti olan şehir kültürel bir merkezdir ve Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Karasal iklime sahip şehrin yaz ayı ortalama sıcaklığı gündüz 20°, gece 12°;  kış ayı ortalama sıcaklığı ise gündüz 0°, gece -9°'dir. Bütün mevsimlerde güzel olan şehrin en çok turist aldığı tarihler ise Mayıs sonundan Ağustos ortasına kadar devam ediyor. Çünkü yılın bu aylarında St. Petersburg "Beyaz Geceler" haline bürünüyor. Yani güneş neredeyse hiç batmıyor. Şehrin her saniyesi hareketli geçiyor. Her yerde defileler, kutlamalar ve konserler düzenleniyor.

Görülmesi gereken sayısız önemli ve güzel yerlerinden birkaçı işte şöyle:

Ermitaj (Hermitage) Müzesi: 1764 yılında kurulmuş olan müze 1852 yılında kamuya açılmıştır. Dünyanın en büyük resim koleksiyonuna sahiptir ve bu sebeple Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir. Rusya'nın en büyük, dünyanın sayılı müzelerindendir. Müzedeki her esere bir dakika baktığınız takdirde tamamını görmeniz 10 yıl sürecektir. Avrupa ve Rus sanatının çok önemli parçalarını bulunduran müze de Osmanlı'dan da eserler vardır. 2500 yıllık Türk halısı ve Saray Meydanı'nda bulunan700 ton ağırlığındaki dünyanın en büyük tek taş sütunu en çok dikkat çeken parçalardandır.

Rus Müzesi: 300 bin eser bulunan bir müzedir.

Peterhof Sarayı: 20 saray ve köşkten oluşmaktadır. Sarayın önünde 64 Çeşme, altın varaklı 255 bronz heykelle işlenmiş muazzam fıskiye vardır.

Aziz Isaac Meydanı: Dünyanın en büyük Ortodoks Katedralidir. Yüksekliği 101.5 metredir ve 12 bin kişilik kapasiteye sahiptir. 1858 de tamamlanan yapının yapımı 40 sene sürmüştür. Üzerinde 114 tonluk 48 sütun bulunmaktadır ve sadece kubbesinde 100 kilo altın kullanılmıştır. Kubbesinden tüm şehri görmek mümkündür.


Donanma (Admiralty): İnşaatı 1704 yılında başlamış olan taş binalardan oluşur ve Rusya'nın deniz gücünü göstermek için yapılmıştır.
 Neva Nehri: Beyaz denizi Baltık'a bağlayan nehrin 30 kilometrelik kısmı St Petersburg'dan geçmektedir. 42 ada üzerinde yayılmıştır. 500 den fazla köprünün bulunduğu kanallarda tekne turu yapmak mümkündür.

Vasilyevs Adası: Neva'nın ayrıldığı noktadır. Adanın üç noktasında Rostral Sütunları bulunur. Adadaki Bilimler Akademisi'nin kütüphanesinde 17 milyon kitap vardır. 3000 yıllık Mısır Sfenksleri Sanat Akademisi'nin önünde durmaktadır.

 Peter ve Paul Kalesi: İnşası 1703te başlamıştır. 112.5 metrelik kulesi şehrin en yüksek noktasıdır ve hergün saat 12.00'de kaleden top atışı yapılmaktadır. Kalenin zindanları pek çok ünlü ismi misafir etmiştir. Dostoyevski, Gorki, Troçki bunlardan bazıları.

 Şafak Zırhlısı: Kışlık Sarayına ilk topu atarak Bolşevik Devrimi'ni başlatan gemidir. Cuma ve pazartesi ziyarete kapalı olan geminin girişi ücretsizdir.

Sıçramış Kanlar Kilisesi: Beş kubbesi olan ve dış cephesi 7000 metrekarelik mozaik kullanılan kilisenin yapımı 25 yıl sürmüştür. 1881 yılında Çar II. Alexander'ın suikaste uğradığı yer olması sebebiyle ikinci kule Çar'ın öldürüldüğü zaman ki yaşı olan 67 metre uzunluğundadır.

Gelelim St. Petersburg'da ne yeneceğine... Kafkas mutfağının en lezzetli yemeklerini beğeninize sunan mutfağın yelpazesi oldukça geniş vardır. Nevsky Prospekt caddesi üzerinde bu eşsiz lezzetleri tatmanız mümkündür. Caddenin en ünlü mekanları Edebiyat Cafesi ve Kazan Katedrali. Borsc çorbası, rus salatası, hemen hemen tüm yemeklerde sos olarak kullanılan "smetana", "Shchi" isminde lahana çorbası, "Şaşlık" kebabı, "Blini" isimli pancake, bol çeşitli balıkları ünlü lakerdaları, baharatlı feta mutlaka tadılması gereken lezzetler. Milli içkiler olan votka ise her mekanda mevcut.

Gece hayatı için alternatifler oldukça geniştir. Magrib, Marashal, Dekadans, Rossi ünlü gece kulüplerinden. Striptiz kulübü içinse Golden Dolls, Maximus, Zabava tercih edilebilir.

Shopping World ve Bolshoy Gostiny Dvor modayı yakından takip eden şehrin ünlü alışveriş merkezlerindendir. St. Petersburg porselenleriyle ünlüdür. Hediyelik eşya olarak kürk, porselen, matruşkalar, Rus şalları, Rus şapkalar ve vodka alınabilir.

Bale, dans, tiyatrodan çizgi filmden ve  belgesele kadar uzanan her türlü festivalin yapıldığı şehirde yılın hemen her ayı değişik etkinlik bulmak mümkündür.

Kuzeyin Kültür Başkenti olarak nitelendirilen şehire gitmek için sayılabilecek nedenlerin bazıları böyle... St. Petersburg'u yerinde yaşamak için fırsatları kaçırmayın. Şimdi yüzlerce havayolunun St Petersbug uçak bileti fiyatlarını karşılaştırın. En ucuz St Petersburg uçak biletinizi rotaradar.com'dan sorgulayın hem eğlence hem kültür tatilini bir arada yaşayacağınız seyahatiniz hemen başlasın!

Kurumoch Uluslararası Havaalanı

Uçak Bileti